Achievements


Home INTERNATIONAL NATIONAL STATE DISTRICT











Name of the Award OBSTACLE RELAY RACE 4 X 50 MTS
Name of the Student DANISHA J
Class / Section 1A
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PLACE IN OBSTACLE RELAY RACE 4 X 50 MTS BY SWAMI VIVEKANANDA VIDYAMANDIR MADURAI








Name of the Award ABACUS NATIONAL LEVEL CHAMPIONSHIP
Name of the Student PAVITHRA R V
Class / Section 1A
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PLACE IN ABACUS NATIONAL LEVEL CHAMPIONSHIP LB3 CHAMPION








Name of the Award ABACUS NATIONAL LEVEL CHAMPIONSHIP
Name of the Student PAVITHRA R V
Class / Section 1A
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PLACE IN ABACUS NATIONAL LEVEL CHAMPIONSHIP BY ST.JOSEPEH COLLEGE TRICHY








Name of the Award FANCY DRESS - ROYS FEST
Name of the Student SRINIKA M
Class / Section 1A
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT VARIOUS PRICE IN COMPETITIONS








Name of the Award CC FEST 2019
Name of the Student MEGAVIPRIYA S
Class / Section 1B
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description CITU 50TH ANNIVERSARY DRAWING COMPETITION IST PRIZE








Name of the Award TRICHY DIST.COOPERATIVE LTD. (GOVT.OF TAMILNADU)
Name of the Student VISHWA KARTHIK L
Class / Section 1C
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PLACE IN DRAWING - TRICHY DIST.COOPERATIVE LTD. (GOVT.OF TAMILNADU)








Name of the Award JOS ALUKKAS 55 YEARS OF TRUST
Name of the Student VISHWA KARTHIK L
Class / Section 1C
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description PARTICIPATED IN JOS ALUKKAS DRAWING COMPETITION








Name of the Award DRAWING COMPETITION BY KOTAK LIFE
Name of the Student VISHWA KARTHIK L
Class / Section 1C
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PLACE IN DRAWING COMPETITION BY KOTAK LIFE








Name of the Award CC FEST 2K19
Name of the Student KRITHISH S
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PLACE IN SILAMBAM CONDUCTED BY ANNAI SILAMBAM KOODAM TRICHY.








Name of the Award ATHELETIC 4 * 50 OBSTACLE RACE
Name of the Student STEVE IMAN S
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PRIZE IN ATHELETIC 4 * 50 OBSTACLE RACE CONDUCTED BY SWAMI VIVEKANANDA VIDYAMANDIR SEIOR SCHOOL HARVEYPETTI MADURAI








Name of the Award HONORARY SUPER STAR
Name of the Student HASHINI K
Class / Section KGIB
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description EXTRAORDINARY PERFORMANCE IN DANCE








Name of the Award GEETHA CHANTING COMPETITION
Name of the Student SUMESH S
Class / Section KGIIB
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description WON FIRST PLACE IN GEETHA CHANTING COMPETITION (ARJUNA VISHADA YOGA CHAPTER I)








Name of the Award INTER SCHOOL ROLLER SKATING COMPETITION 2020
Name of the Student SUMESH S
Class / Section KGIIB
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description INTER SCHOOL ROLLER SKATING COMPETITION 2020 CONDUCTED BY TRICHY DISTRICT ROLLER SKATING ASSOCIATION. RINK II AND RINK III .GOT SILVER MEDAL








Name of the Award STATE LEVEL SKATING CHAMPIONSHIP 2019
Name of the Student SARVEESH L
Class / Section 1H
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description ORGANISED BY TAMILNADU GAMES ASSOCIATION. VENUE: RVS INTERNATIONAL SCHOOL, INAMKULATHUR, TRICHY








Name of the Award KARATE
Name of the Student NAKULAN M
Class / Section 1I
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT YELLOW BELT IN KARATE








Name of the Award SILAMBAM
Name of the Student DHARSHINI S
Class / Section 1I
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PRICE UNDER AGE 10 CATEGORY GIRLS HELD IN BHEL CC








Name of the Award SILAMBAM
Name of the Student KANISHGA M
Class / Section 1I
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PRIZE IN SILAMBAM UNDER AGE 10 CATEGORY HELD AT BOILER PLANT MIDDLE SCHOOL








Name of the Award SILAMBAM
Name of the Student DHARSHAN S
Class / Section 1I
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PRIZE IN SILAMBAM UNDER AGE 10 CATEGORY HELD AT BOILER PLANT MIDDLE SCHOOL








Name of the Award DISTRICT KIDDIES ATHLETIC MEET
Name of the Student PRAJAN C K
Class / Section 2E
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description IT WAS HELD AT ANNA STADIUM ORGANISED BY THE TIRUCHIRAPPALI DISTRICT KIDDIES ATHLETIC SPORTS DEVELOPMENT ASSOCIATION.








Name of the Award UCMAS ABACUS DISTRICT LEVEL 2019
Name of the Student ASHFAQ AHAMED I
Class / Section 2G
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description UCMAS ABACUS DISTRICT LEVEL COMPETIOTION 2019 AT NIT TRICHY HONOUR MERIT








Name of the Award UCMAS ABACUS DISTRICT LEVEL 2019
Name of the Student ASHFAQ AHAMED I
Class / Section 2G
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description UCMAS ABACUS DISTRICT LEVEL COMPETIOTION 2019 AT NIT TRICHY HONOUR MERIT








Name of the Award UCMAS ABACUS DISTRICT LEVEL 2019
Name of the Student SUBA YAZHINI M
Class / Section 2G
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description UCMAS ABACUS DISTRICT LEVEL COMPETIOTION 2019 AT NIT TRICHY








Name of the Award UCMAS
Name of the Student NANDANA VIGNESH
Class / Section 2I
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT MERTIT CERTIFICATE IN 2ND UCMAS ABACUS DISTRICT LEVEL COMPETITION 2019. AT NIT TIRUCHIRAPPALLI TAMILNADU








Name of the Award UCMAS
Name of the Student SANJANA S
Class / Section 2I
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description UCMAS ABACUS DISTRICT LEVEL COMPETIOTION 2019 AT NIT TRICHY HONOUR MERIT








Name of the Award UCMAS ABACUS
Name of the Student GOKULRAJAN S
Class / Section 2K
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description MERIT IN 2ND UCMAS ABACUS AT NIT TRICHY, TAMILNADU








Name of the Award CHROMA SPLASH COMPETITION
Name of the Student DIVNESH S
Class / Section 1O
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description HE SECURE THE FIRST PLACE IN CHROMA SPLASH COMPETITION








Name of the Award UCMAS
Name of the Student KRITHICK S
Class / Section 2A
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description PARTICIPATED IN VARIOUS ABACUS COMPETITIONS HELD IN VARIOUS PLACES AND SECURED MORE PRIZES . HE IS ALSO A WELL MANNERED HARD WORKING HELPFUL MINDED PERSON








Name of the Award THE HINDU SCIENCE QUIZ
Name of the Student RAGAVARTHINI
Class / Section 6A
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description HE SECURED SPECIAL PRIZE IN THE HINDU SCIENCE QUIZ CONDUCTED BY SHRI VIGNESH VIDYALAYA








Name of the Award INTER SCHOOL SPORTS BADMITION
Name of the Student PAVITHRAN S
Class / Section 7C
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description SRI VIGNESH VIDYALAYA SECONDARY SCHOOL DISTRICT LEVEL INTER SCHOOL SPORTS RUNNERS UNDER 11 DOUBLES BADMITION








Name of the Award DISTRICT SILAMBAM CHAMPIONSHIP
Name of the Student HITAESHVAR D C
Class / Section 7F
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description TRICHY DISTRICT LEVEL SILAMBAM CHAMPIONSHIP HELD AT BOILER PLANT MIDDLE SCHOOL TRICHY INDIVUDUAL PERFORMANCE - SILVER SPARING FIGHT - GOLD








Name of the Award WORLD RECORD
Name of the Student TANU SHREE R
Class / Section 7F
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description PARTICIPATED IN NON-STOP SILAMBAM ROTATION FOR ONE HOUR , CONDUCTED BY ANNA SILAMBAM KOODAM WHICH WAS RECORDED UNDER BOOK OF RECORDS








Name of the Award THE HINDU - SCIENCE QUIZ
Name of the Student AARA AHAMEDHI
Class / Section 7F
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description HE SECURED SPECIAL PRICE IN THE HINDU - SCIENCE QUIZ BY SHRI VIGNESH VIDYALAYA.








Name of the Award THE HINDU - SCIENCE QUIZ
Name of the Student NIVEDHIYA P
Class / Section 8A
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description HE SECURED SPECIAL PRICE IN THE HINDU - SCIENCE QUIZ BY SHRI VIGNESH VIDYALAYA.








Name of the Award TECHNO EXPO 2019
Name of the Student JAYSON V
Class / Section 8F
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description SECURED FIRST PLACE IN TECHNO EXPO DISTRICT LEVEL, BLOSSOM PUBLIC SCHOOL, THAMJAVUR, SCIENCE EXHIBITION - SAVE BIOSPHERE AND EXHIBITED AQUAPHONICS WIND TREE FASTEST DECOMPOSITION DRUM








Name of the Award TANJORE - STATE LEVAL KARATE CHAMPIONSHIP
Name of the Student ADITYA PRATAP SINGH
Class / Section 8F
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description HE SECURED I POSITION IN TANJORE - STATE LEVAL KARATE CHAMPIONSHIP (KATA) CONDUCTED BY KAMALA SUBRAMANITAM MONTESSORI SCHOOL








Name of the Award TANJORE-STATE-LEVAL KARATE CHAMPIONSHIP
Name of the Student ADITYA PRATAP SINGH
Class / Section 8F
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description HE SECURES I POSITION IN TANJORE-STATE-LEVAL KARATE CHAMPIONSHIP (KUMITE) CONDUCTED BY KAMALA SUBRAMANIYAM MONTESSORI SCHOOL








Name of the Award EUREKA, DISTRICT LEVEL SCIENCE EXHIBITION
Name of the Student JAYSON V
Class / Section 8F
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description HE SECURED I POSITION AND ALSO AWARDED RS.5000 -EUREKA, DISTRICT LEVEL SCIENCE EXHIBITION. BY N.I.T TRICHY








Name of the Award EUREKA, DISTRICT LEVEL SCIENCE EXHIBITION.
Name of the Student VIJAY R
Class / Section 8F
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description HE SECURED I POSITION AND ALSO AWARDED RS.5000 -EUREKA, DISTRICT LEVEL SCIENCE EXHIBITION. BY N.I.T TRICHY








Name of the Award CISKA ATHLETIC CLUB COIMBATORE
Name of the Student MOHAMMD NISHAAJ BASHA M
Class / Section 1M
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description WON FIRST GRADE IN CISKA ATHLETIC CLUB COIMBATORE








Name of the Award CISKA ATHLETIC CLUB COIMBATORE
Name of the Student GURU SARAVANAN S
Class / Section 1N
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description WON FIRST PLACE IN 4 X 50 MTS OBSTACLE RACE








Name of the Award INTER SCHOOL COMPETITION- 2019 - CITU
Name of the Student DEBENJEN DHONY S R
Class / Section KGIIM
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description WON FIRST PLACE IN INTER SCHOOL COLORING COMPETITION 2019 CONDUCTED BY CITU IN THE VIEW OF THIER GOLDEN JUBLIEE CELEBRATIONS








Name of the Award INTER SCHOOL COMPETITION- 2019 - CITU
Name of the Student HARSHITHA V M
Class / Section KGIIN
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description WON FIRST PLACE IN INTER SCHOOL COLORING COMPETITION 2019 CONDUCTED BY CITU IN THE VIEW OF THIER GOLDEN JUBLIEE CELEBRATIONS








Name of the Award STATE LEVEL KARATE DO INVITATIONAL OPEN TOURNAMENT 20202019
Name of the Student THARUN DEEPAK S
Class / Section 1B
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description HE WON FIRST POSITION IN INDIVUDUAL KATA AND THIRD POSITION IN KUMITE








Name of the Award STATE LEVEL KARATE DO INVITATIONAL OPEN TOURNAMENT 2020
Name of the Student AADHITHAN K
Class / Section 1B
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description WON FIRST PLACE IN OPEN TOURNAMENT 2020 AT GSRK THIRUMANA MANDAPAM, SRIRANGAM,TRICHY - 620006








Name of the Award JOE LAWERENCE
Name of the Student RAJ KUMAR S
Class / Section 11B
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description








Name of the Award KNITFEST
Name of the Student DHARSHANA J
Class / Section 11C
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PLACE IN TAMIL DEBATE CONDUCTED BY KNITFEST








Name of the Award CAUVERY GLOBAL
Name of the Student AKSHAYA V
Class / Section 12B
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PLACE IN CODING C++.








Name of the Award SIRAGUGAL- SRM-TRP(SCIENCE EXPO)
Name of the Student SHIVAANEE P A
Class / Section 9A
Achievement Level DISTRICT
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PLACE IN WORLD ENVIROMENT MONTH COMPETITION BY SIRAGUGAL- SRM-TRP








Name of the Award STATE LEVEL ATHLETIC MEET
Name of the Student NAVIN CHANDHAR B
Class / Section 1A
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN STATE LEVEL ATHLETIC MEET CONDUCTED BY SWAMI VIVEKANANDA VIDYAMANDIR SENIOR SECONDARY SCHOOL








Name of the Award TAMILNADU OPEN STATE ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2019
Name of the Student NAVIN CHANDHAR B
Class / Section 1A
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN TAMILNADU OPEN STATE ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP 2019 ORGANISED BY PERAMBALUR DISTRICT ROLLER SKATING ASSOCIATION








Name of the Award DRAWING COMPETITION - MIRCHI STAR KIDS
Name of the Student PAVITHRA R V
Class / Section 1A
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DRAWING COMPETITION - MIRCHI STAR KIDS








Name of the Award KC CHILDRENS DAY COMPETITION
Name of the Student PAVITHRA R V
Class / Section 1A
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN KC CHILDRENS DAY COMPETITION - FASHION SHOW








Name of the Award DRAWING COMPETITION
Name of the Student THARUN DEEPAK S
Class / Section 1B
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DRAWING COMPETITION BY SARATHAS TRICHY








Name of the Award DESIGN SCHOOL DRAWING AND PAINTING CLASSES
Name of the Student THARUN DEEPAK S
Class / Section 1B
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DESIGN SCHOOL DRAWING AND PAINTING CLASSES HELD AT HOTEL RAMYAS








Name of the Award GEETHA CHANTING COMPETITION
Name of the Student PRATIVA BHAKTA
Class / Section 1C
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description GOT CONSOLATION CERTIFICATE IN CHINMAYA SCHOOL COMPETITION








Name of the Award ROTARY CLUB TRICHY AND SRI HAYAGRIVAS ACADEMY
Name of the Student VISHWA KARTHIK L
Class / Section 1C
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DRAWING COMPETITION CONDUCTED BY ROTARY CLUB TRICHY AND SRI HAYAGRIVAS ACADEMY








Name of the Award DRAWING COMPETITION
Name of the Student VISHWA KARTHIK L
Class / Section 1C
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DRAWING COMPETITION CONDUCTED BY 95 FM RADIO MIRCHI








Name of the Award SOLO DANCE ROY MUSIC SCHOOL (TALENT SHOW)
Name of the Student VISHWA KARTHIK L
Class / Section 1C
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN SOLO DANCE ROY MUSIC SCHOOL (TALENT SHOW)








Name of the Award DRAWING COMPETITION BY DESIGN SCHOOL
Name of the Student VISHWA KARTHIK L
Class / Section 1C
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DRAWING COMPETITION BY DESIGN SCHOOL








Name of the Award CITU - DRAWING COMPETITION
Name of the Student KRITHISH S
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DRAWING COMPETITION CONDUCTED BY CITU 50TH ANNIVERSARY GOLDEN FESTIVAL.








Name of the Award SKATING RING I AND III
Name of the Student STEVE IMAN S
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN SKATING RING I AND III BY VIGNESH VIDYALAYA SECONDARY SCHOOL








Name of the Award DRAWING COMPETITION BY JOS ALUKKAS
Name of the Student STEVE IMAN S
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DRAWING COMPETITION BY JOS ALUKKAS








Name of the Award DRAWING COMPETITION BY KOTAK LIFE
Name of the Student STEVE IMAN S
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DRAWING COMPETITION BY KOTAK LIFE








Name of the Award CITU
Name of the Student STEVE IMAN S
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED BY CITU CELEBRATION COLOURING COMPETITION








Name of the Award DRAWING COMPETITION BY DESIGN SCHOOL
Name of the Student LITHIKA J
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description SHE PARTICIPATED IN DRAWING COMPETITION BY DESIGN SCHOOL








Name of the Award DRAWING COMPETITION BY ROY MUSIC SCHOOL (TALENT SHOW)
Name of the Student LITHIKA J
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description SHE HAS PARTICIPATED IN DRAWING COMPETITION BY ROY MUSIC SCHOOL (TALENT SHOW)








Name of the Award DRAWING COMPETITION BY 95 FM RADIO MIRCHI
Name of the Student LITHIKA J
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description SHE HAS PARTICIPATED IN DRAWING COMPETITION BY 95 FM RADIO MIRCHI








Name of the Award DRAWING COMPETITION BY ROTARY CLUB TRICHY
Name of the Student LITHIKA J
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description SHE HAS PARTICIPATED IN DRAWING COMPETITION BY ROTARY CLUB TRICHY








Name of the Award ROTARY CLUB TRICHY AND SRI HAYAGRIVAS ACADEMY
Name of the Student LITHIKA J
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN STORY TELLING CONDUCTED BY ROTARY CLUB TRICHY AND SRI HAYAGRIVAS ACADEMY








Name of the Award BHEL -CITU GOLDEN JUBLIEE CELEBRATIONS
Name of the Student LITHIKA J
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DRAWING COMPETITION CONDUCTED BY BHEL -CITU GOLDEN JUBLIEE CELEBRATIONS








Name of the Award FASHION PARADE - THULIR KAILASAPURAM CLUB
Name of the Student LITHIKA J
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description SHE PARTICIPATED IN FASHION PARADE - THULIR KAILASAPURAM CLUB








Name of the Award DRAWING COMPETITION BY JOS ALUKKAS
Name of the Student LITHIKA J
Class / Section 1E
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DRAWING COMPETITION BY JOS ALUKKAS








Name of the Award COLOURING COMPETITION
Name of the Student AKSHAYA SREE
Class / Section KGIIB
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN CITU GOLDEN JUBLIEE CELEBRATIONS " INTER SCHOOL COMPETITIONS 2019.








Name of the Award SAHODAYA INTERSCHOOL SPORTS
Name of the Student HITEASHWAR D C
Class / Section 7F
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description BASKET BALL UNDER 14 HELD AT AMRITA VIDYALAM TRICHY








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student DHESHMITHA A AG
Class / Section 1M
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DANCE COMPETITION BY THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student GESHIGASHRI D
Class / Section 1M
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DANCE COMPETITION BY THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student VIVIYA SRI RAJAM G
Class / Section 1M
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DANCE COMPETITION BY THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student HARISH K
Class / Section 1M
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DANCE COMPETITION BY THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student THAARUNYAA SHRI S
Class / Section 1M
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DANCE COMPETITION BY THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student NEGA S
Class / Section 1M
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DANCE COMPETITION BY THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student KESEVAN K
Class / Section 1M
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DANCE COMPETITION BY THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award CISKA ATHLETIC CLUB COIMBATORE
Name of the Student KAUSHIK N
Class / Section 1N
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN 30 MTS SPRIT








Name of the Award CITU
Name of the Student LAVANYA K
Class / Section 1N
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN COLORING COMPETITION








Name of the Award CITU
Name of the Student NOWSHIKA S
Class / Section 1N
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN COLORING COMPETITION.








Name of the Award CITU
Name of the Student SHREE YESWANTH V E
Class / Section 1N
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN COLORING COMPETITION.








Name of the Award CITU
Name of the Student GOKUL S
Class / Section 1N
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN COLORING COMPETITION.








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student VARUNAVI S
Class / Section 1N
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN DANCE COMPETITION BY THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award CITU - INTER SCHOOL COMPETITION
Name of the Student SRINAYA R
Class / Section KGIK
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN CITU - INTERSCHOOL COMPETITION CONDUCTED BY CITU IN VIEW OF THEIR GOLDEN JUBLIEE CELEBRATIONS








Name of the Award INTER SCHOOL COMPETITION- 2019 - CITU
Name of the Student HARINI R
Class / Section KGIK
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN THE INTER SCHOOL COLORING COMPETIOTION BY CITU IN THE VIEW OF THEIR GOLDEN JUBLIEE CELEBRATIONS.








Name of the Award INTER SCHOOL COMPETITION- 2019 - CITU
Name of the Student RUBAN RAJ P
Class / Section KGIL
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN INTER SCHOOL COLORING COMPETITION 2019 CONDUCTED BY CITU IN THE VIEW OF THIER GOLDEN JUBLIEE CELEBRATIONS








Name of the Award INTER SCHOOL COMPETITION- 2019 - CITU
Name of the Student MOZHI ANBU S
Class / Section KGIL
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN INTER SCHOOL COLORING COMPETITION 2019 CONDUCTED BY CITU IN THE VIEW OF THIER GOLDEN JUBLIEE CELEBRATIONS








Name of the Award MAGICAL EXPRESSIONS 2019
Name of the Student MAHI ARUN S
Class / Section KGIIN
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN MAGICAL EXPRESSIONS 2019 BY DESIGN SCHOOL AT HOTEL RAMYAS TRICHY








Name of the Award MAGICAL EXPRESSIONS 2019
Name of the Student AADESHWARAN V R
Class / Section KGIIO
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN MAGICAL EXPRESSIONS 2019 BY DESIGN SCHOOL AT HOTEL RAMYAS TRICHY








Name of the Award MAGICAL EXPRESSIONS 2019
Name of the Student JAI ADITHYA H P
Class / Section KGIIO
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN MAGICAL EXPRESSIONS 2019 BY DESIGN SCHOOL AT HOTEL RAMYAS TRICHY








Name of the Award JOS ALUKKAS 55 YEARS OF TRUST
Name of the Student JAYASRI. SHRI
Class / Section KGIIO
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN JOS ALUKKAS 55 YEARS OF TRUST CONDUCTED BY JOS ALUKKAS TRICHY








Name of the Award JOS ALUKKAS 55 YEARS OF TRUST
Name of the Student JANANI S K
Class / Section KGIIO
Achievement Level DISTRICT
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN JOS ALUKKAS 55 YEARS OF TRUST CONDUCTED BY JOS ALUKKAS TRICHY








Name of the Award SKATING COMPETITION
Name of the Student NAVIN CHANDHAR B
Class / Section 1A
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description GOT SECOND PLACE IN SKATING COMPETITION CONDUCTED BY SRI VIGNESH VIDYALAYA SENIOR SECONDARY SCHOOL KOOTHUR








Name of the Award BRAIN O BRAIN
Name of the Student ROHAN PRANAV P
Class / Section 1A
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description GOT SECOND PLACE SILVER MEDAL IN BRAIN O BRAIN AT ST.JOSEPHS COLLEGE TRICHY








Name of the Award YIN YANG BUDOKAN KARATE DOJO-INDIA
Name of the Student DEV PRAKADISH P
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description AWARDED SECOND PLACE IN YIN YANG BUDOKAN KARATE DOJO-INDIA








Name of the Award MAX LITTLE ICON SINGING 2- 4 YEARS
Name of the Student PRANAVI B
Class / Section KGID
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description MAX LITTLE ICON SINGING 2- 4 YEARS HELD AT THANJAVUR








Name of the Award MAX LITTLE ICON DRAWING 2- 4 YEARS
Name of the Student PRANAVI B
Class / Section KGID
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description MAX LITTLE ICON DRAWING 2- 4 YEARS AT THANJAVUR








Name of the Award SKATING CHAMPIONSHIP 2019
Name of the Student SARAVANAN A S
Class / Section KGIIB
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description ROLLER SKATING AGE GROUP UNDER 5 RINK 1 III PRIZE AND RINK 2 III PRICE








Name of the Award SILAMBAM
Name of the Student DHARSHAN S
Class / Section 1I
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description GOT SECOND PRIZE IN SILAMBAM UNDER AGE 10 CATEGORY HELD AT BHEL CC








Name of the Award BUDOKAN KARATE CHAMPIONSHIP
Name of the Student SURUTHIGA S
Class / Section 2I
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description AWARDED SILVER AWARD IN CHAMPION BUDOKAN KARATE CHAMPIONSHIP HELD AT E.R SCHOOL TRICHY








Name of the Award SWIMMING
Name of the Student AKILESH SRINIVAS S
Class / Section 2L
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description UNDER 9 50 MTS BREAST STROKE SRI VIGNESH VIDHYALA CHENNAI








Name of the Award SKATING CHAMPIONSHIP 2019
Name of the Student THOLYAZHINI V B
Class / Section 1O
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description SHE SECURE THE SECOND PLACE IN SKATING CHAMPIONSHIP 2019








Name of the Award RUNNER UP AWARD - CRICKET
Name of the Student YUVAN SHAKTHI BALA K E
Class / Section 7A
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description T.D.C.A 8TH BELOW CRICKET RUNNER








Name of the Award RUNNER UP AWARD - SPORTS GAMES AND CLUSTER EVENTS
Name of the Student KAROLINE L
Class / Section 7D
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description ROCKCITY SAHODAYA SCHOOL COMPETITION SPORTS GAMES AND CLUSTER EVENTS AT SBIOA CBSE SCHOOL GOT CERTIFICATE OF MERIT AND GOT SILVER MEDAL AND THE BEST PLAYER AWARD








Name of the Award VIDHYARTHI VIGYAN MANDHAN9SCIENCE TALENT SEARCH)
Name of the Student JEEVA SHABARI V K
Class / Section 7E
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description HE SECURES II POSITION IN VIDHYARTHI VIGYAN MANDHAN9SCIENCE TALENT SEARCH) CONDUCTED BY CHENNAI INSTITUTE OF TECHNOLOGY, CHENNAI








Name of the Award INTERNATIONAL DANCE COMPETITION - 2019
Name of the Student AZHAGIYA BHARATRHI M
Class / Section 8B
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description HE HAS SECURED II POSITION IN INTERNATIONAL DANCE COMPETITION -2019 CONDUCTED BY NAALATHE TRUST








Name of the Award OPEN KARATE STATE CHAMPIONSHIP - KATA
Name of the Student DHANUSH RAJKUMAR B
Class / Section 8F
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description HE HAS SECURED OPEN KARATE STATE CHAMPIONSHIP - KATA








Name of the Award OPEN KARATE STATE CHAMPIONSHIP - KUMITE
Name of the Student DHANUSH RAJKUMAR B
Class / Section 8F
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description HE HAS SECURED OPEN KARATE STATE CHAMPIONSHIP - KUMITE








Name of the Award SKATING CHAMPIONSHIP 2019
Name of the Student VIVIYA SRI RAJAM G
Class / Section 1M
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description WON SILVER MEDASL IN RINK-IV AND WON BRONZE MEDAL IN THE RINK-V








Name of the Award CITU - INTERSCHOOL COMPETITION
Name of the Student JANANI S K
Class / Section KGIIO
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description WON SECOND PLACE IN CITU - INTERSCHOOL COMPETITION








Name of the Award STATE LEVEL KARATE DO INVITATIONAL OPEN TOURNAMENT 2020
Name of the Student VARUN M
Class / Section 1B
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description HE WON STATE LEVEL KARATE DO INVITATIONAL OPEN TOURNAMENT 2020 HIS ACTIVELY PARTICIPATED IN TWO CATEGORY 1. KUMA 2. KUMITE








Name of the Award ENTHUSIA
Name of the Student SAFA SALSABEEL Z
Class / Section 11E
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description SHE WON SECOND PLACE IN ENGLISH ELOCUTION AND ALSO RECEIVED A CASH AWARD OF RS.1000.








Name of the Award POSTER COMPETITION BHEL
Name of the Student PRAGATHI K
Class / Section 9A
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description GOT SECOND PLACE IN WORLD ENVIRONMENT MONTH COMPETITIONS








Name of the Award MAHOTSAV
Name of the Student PREETHIKA P
Class / Section 9A
Achievement Level DISTRICT
Position SECOND
Short Description GOT SECOND PLACE IN ENGLISH ELOCUTION








Name of the Award CHROMA SPLASH
Name of the Student DANISHA J
Class / Section 1A
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description GOT THIRD PLACE IN CHROMA SPLASH CONDUCTED BY CARE INTER NATIONAL SCHOOL TRICHY








Name of the Award 7TH TAMILNADU OPEN YOGA SPORTS CHAMPIONSHIP 2019
Name of the Student YATHRAN R P
Class / Section 1B
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description GOT 3 PLACE IN CHAMPIONSHIP GROUP








Name of the Award JSKA SOUTH INDIA SCHOOL LEVEL OPEN KARATE TOURNAMENT 2019
Name of the Student THARUN DEEPAK S
Class / Section 1B
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description GOT WHITE BELT AND IN THIRD PLACE IN JSKA SOUTH INDIA SCHOOL LEVEL OPEN KARATE TOURNAMENT 2019








Name of the Award HINDI POEM RECITATION
Name of the Student PRATIVA BHAKTA
Class / Section 1C
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description GOT THIRD PLACE IN HINDI POEM RECITATION CONDUCTED BY BHEL TIRUCHIRAPPALLI








Name of the Award BHEL -CITU GOLDEN JUBLIEE CELEBRATIONS
Name of the Student VISHWA KARTHIK L
Class / Section 1C
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description GOT THIRD PLACE IN BHEL -CITU GOLDEN JUBLIEE CELEBRATIONS








Name of the Award SILAMBAM CHAMPIONSHIP
Name of the Student KRITHISH S
Class / Section 1D
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description GOT THIRD PLACE IN ANNA SILAMBAM KOODAM TRICHY








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student SANVEEKA S
Class / Section KGIIM
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description SECURED THIRD PLACE IN THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award TRICHY DISTRICT ROLLER - SKATING COMPETITION
Name of the Student VASANTHAN S
Class / Section 1E
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description SKATING COMPETITION[TNRSA] RINK 1 - II BRONZE








Name of the Award INTER SCHOOL SPORTS 2 GAMES COMPETITION
Name of the Student PRANEETH K
Class / Section 2E
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description SRI VIGNESH VIDHYALA SENIOR SECONDARY SCHOOL. KOOTHUR CATEGORY UNDER 8 QUAD








Name of the Award ROYFEST -2019
Name of the Student ESHIKA E
Class / Section 2K
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description DRAWING - III FANCY DRESS - II AT KAILASAPURAM CLUB, BHEL, TRICHY








Name of the Award BADMITION TOURNAMENT
Name of the Student MAHIMA S
Class / Section 7F
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description SECURED THIRD PLACE IN BADMITION TOURNAMENT WHICH WAS HELD IN VIGNESH VIDYALAYA








Name of the Award ALL INDIA SPORTS SLAMBAM ASSOCIATION
Name of the Student HITAESHVAR D C
Class / Section 7F
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description HE SECURED III POSITION IN ALL INDIA SPORTS SILAMBAM ASSOCIATION CONDUCTED BY I.C.F. CHENNAI - 38.








Name of the Award FIRST KARATE STATE CHAMPIONSHIP
Name of the Student ADITYA PRATAP SINGH
Class / Section 8F
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description HE HAS SECURED THIRD POSITION IN FIRST KARATE STATE CHAMPIONSHIP CONDUCTED BY SIVAGANGAI KARATE CLUB,SIVAGANGAI








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student MADIN VISAK M E
Class / Section KGII0
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description SECURD III PLACE IN THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award THALIR - 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student ANANTHI G
Class / Section KGIIM
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description SHE SECURED III PLACE IN THALIR - 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student SUBIKSHA S
Class / Section KGIIM
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description SECURE THIRD PLACE IN THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student SARA KARPAGAM S
Class / Section KGIIN
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description SECURED III PLACE IN THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student SADANA K V
Class / Section KGIIN
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description SECURED THIRD PLACE IN THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student GURU KRISHNA M
Class / Section KGIIN
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description SECURED THIRD PLACE IN THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION
Name of the Student KAVIYA B
Class / Section KGIIN
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description SECURED THIRD PLACE THALIR 19 BUDDING TALENTS COMPETITION








Name of the Award INTER SCHOOL COMPETITION- 2019 - CITU
Name of the Student DHANVANTH R
Class / Section KGIIO
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description WON THIRD PLACE IN INTER SCHOOL COLORING COMPETITION 2019 CONDUCTED BY CITU IN THE VIEW OF THIER GOLDEN JUBLIEE CELEBRATIONS






Name of the Award NATIONAL SKATING CHAMPIONSHIP 2020
Name of the Student VIVIYA SRI RAJAM G
Class / Section 1M
Achievement Level DISTRICT
Position THIRD
Short Description WON IV PLACE IN NATIONAL SKATING CHAMPIONSHIP 2020