Achievements


Home INTERNATIONAL NATIONAL STATE DISTRICT











Name of the Award JSKA TAMILNADU STATE LEVEL OPEN KARATE TOURNAMENT 2019
Name of the Student DYANESHWAR P S
Class / Section 1D
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PLACE IN JSKA TAMILNADU STATE LEVEL OPEN KARATE TOURNAMENT 2019








Name of the Award FIRST POSITION
Name of the Student RUBESH S
Class / Section KGIIB
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description








Name of the Award STATE LEVEL OPEN KARATE CHAMPIONSHIP 2019
Name of the Student RAKSHITA T J
Class / Section 2F
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PLACE IN STATE LEVEL OPEN KARATE CHAMPIONSHIP 2019 AT INDOOR ANNAI STADIUM THANJAVUR








Name of the Award KARATE CHAMPIONSHIP
Name of the Student TANUSRI J
Class / Section 2K
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description 3rd IN SUBJUNIOR LEVEL. 1st IN OPEN KARATE CHAMPIONSHIP








Name of the Award STATE LEVEL SKATING CHAMPIONSHIP 2019
Name of the Student SUBASRI RAJAM G
Class / Section KGIIE
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description PARTICIPATED IN STATE LEVEL SKATING COMPETITION UNDER THE AGE GROUP OF 4-6 YEARS IN THE STATE LEVEL AT SARADHA INTERNATIONAL SCHOOL AT SATHYA MANGALAM WON FIRST PRIZE IN RING 3 WON THIRD PRIZE IN RING 1








Name of the Award CHESS TOURNAMENTS
Name of the Student DARSHAN RATNAKAR P
Class / Section 3I
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description FIRST PLACE IN INTERNATIONAL LEVEL. GOT 3 TIME FIRST PLACE IN STATE LEVEL








Name of the Award STATE LEVEL SPORTS FEST 2020 - KARATE
Name of the Student JAIWIN D
Class / Section 1O
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description HE HAS AN EXCELLENT SPORTS MANSHIP HE IS PRACTISING KARATE AND WON PRIZES AND HE IS GOOD IN ACADEMICS TOO.








Name of the Award KARATE CHAMPIONSHIP - 2019
Name of the Student MITHUN RAAJ S P
Class / Section 7A
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description WON FIRST PRIZE IN PUDUCHERRY KARATE CHAMPIONSHIP








Name of the Award STATE LEVEL CHAMPIONSHIP 2019
Name of the Student CIBISHWARAN S
Class / Section 7A
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description AWARDED FIRST PLACE IN SUBJUNIOR UNDER 14 YEARS BOYS BLACK BELT KATA








Name of the Award BUDOKAN KARATE 2019
Name of the Student DHIVYA R
Class / Section 7B
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description WON GOLD AND BRONZE IN STATE LEVEL (TAMILNADU) KARATE ASSOCIATION.








Name of the Award BUKODAN KARATE ASSOCIATION
Name of the Student HARIHARAN V
Class / Section 8C
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description GOT GOLD MEDAL IN TAMILNADU BUKODAN KARATE ASSOCIATION STATE LEVEL ASSOCIATION 2019.








Name of the Award STATE LEVEL SPORTS FEST 2020
Name of the Student KAVI CHARAN S
Class / Section 1M
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description HE WON FIRST PRIZE IN STATE LEVEL SPORTS FEST 2020 AT KAMALA SUBRAMANIAN SCHOOL THANJAVUR








Name of the Award STATE LEVEL SPORTS FEST - 2020
Name of the Student PRITHVI M
Class / Section 1M
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description HE WON FIRST PRIZE IN THE KARATE EVENT CONDUCTED BY STATE LEVEL SPORTS FEST 2020 AT KAMALA SUBRAMANIAM SCHOOL THANJAVUR








Name of the Award CISKA ATHLETIC CLUB COIMBATORE
Name of the Student JOELIN CHELAM S N
Class / Section 1M
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description WON FIRST PLACE IN RUNNING








Name of the Award CISKA ATHLETIC CLUB COIMBATORE
Name of the Student SANCHITAA S
Class / Section 1M
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description WON FIRST GRADE IN RUNNING AND WON SECOND PLACE IN RELAY IN CISKA ATHLETIC CLUB COIMBATORE








Name of the Award STATE LEVEL SKATING CHAMPIONSHIP 2019
Name of the Student VIVIYA SRI RAJAM G
Class / Section 1M
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description WON GOLD MEDAL IN RINK - V AND WON SILVER MEDAL IN RINK IV CONDUCTED BY ERODE DISTRICT STUDENT LEVEL GAMES ASSOCIATION RECOGNIZED BY ICO(INTERNATIONAL OLYMPIC COMMITTEE).








Name of the Award SIRAGUGAL- SRM-TRP
Name of the Student DHARSHANA J
Class / Section 11C
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description GOT FIRST PLACE IN ENGLISH AND TAMIL ELOCUTION








Name of the Award SIRAGUGAL- SRM-TRP
Name of the Student SAFA SALSABEEL Z
Class / Section 11E
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description SHE WON FIRST PLACE IN POETRY WRITING IN ENGLISH AND HAS ALSO RECEIVED A BLUETOOTH SPEAKER








Name of the Award CLUSTER VI
Name of the Student NIVEDHAA E
Class / Section 11E
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description WON IN 800 M AND 500 M. FIRST POSITION HELD AT NAVABHARATH NATIONAL SCHOOL (COIMBATORE)








Name of the Award CLUSTER VI
Name of the Student ANNIE SMILIN A S
Class / Section 11E
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description HELD AT ANNA STADIUM CONDUCTED BY TIRUCHIRAPPALLI ATHLETIC ASSOCIATION. THIS IS THE SELECTION TO NATIONALS (ANDHRA) AT THE EVENT 400 M








Name of the Award JOE LAWERENCE
Name of the Student PRASANNA RAJ A
Class / Section 12C
Achievement Level STATE
Position FIRST
Short Description








Name of the Award BEST PRESENTATION AWARD
Name of the Student DEV PRAKADISH P
Class / Section 1D
Achievement Level STATE
Position PARTICIPANT
Short Description HAS PARTICIPATED IN SRI DHARSHINI KALAI KOODAM YOUTH FESTIVAL STATE LEVEL COMPETITION








Name of the Award SRI DHARSHINI KALAI KOODAM
Name of the Student NITHYASHRI B J
Class / Section 2I
Achievement Level STATE
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN YOUTH FESTIVAL STATE LEVEL ART COMPETITION








Name of the Award BEST PRESENTATION AWARD
Name of the Student PRADHISHA P
Class / Section 6A
Achievement Level STATE
Position PARTICIPANT
Short Description SHE HAD PARTICIPATED IN STATE LEVEL DRAWING COMPETITION








Name of the Award CBSE CLUSTER MEET
Name of the Student KANISHMA C
Class / Section 8B
Achievement Level STATE
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN 800 M CONDUCTED BY KPR SCHOOL COIMBATORE.








Name of the Award BEST PRESENTATION AWARD
Name of the Student BHAVADHARANI S
Class / Section 8E
Achievement Level STATE
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN NATIONAL YOUTH FESTIVAL 2018-2019 AND HAS SECURED THIS AWARD IN THE CONTEST CONDUCTED BY SRI DHARSHINI KALAIKOODAM CHENNAI








Name of the Award TAMILNADU ROLLAR SKATING 2019
Name of the Student VIVIYA SRI RAJAM G
Class / Section 1M
Achievement Level STATE
Position PARTICIPANT
Short Description PARTICIPATED IN ROLLAR SKATING








Name of the Award MASS WORLD RECORD
Name of the Student ALICE K
Class / Section 2I
Achievement Level STATE
Position SECOND
Short Description GOT SECOND MASS WORLD RECORD . MOST KARATE STUDENTS PERFORMING 130 MIDDLE PUNCHES IN A MINUTE AT CHENNAI ACROSS TAMILNADU








Name of the Award SILAMBAM
Name of the Student UDHAY SINGH R A
Class / Section 2L
Achievement Level STATE
Position SECOND
Short Description GOT SECOND PLACE IN IRATTAI KAMBU MADURAI








Name of the Award SILAMBAM
Name of the Student JEGAN J P
Class / Section 2L
Achievement Level STATE
Position SECOND
Short Description DOUBLE STICKS NADU KAMBU .- MADURAI








Name of the Award SILAMBAM
Name of the Student JEEVITHAN S K
Class / Section 2L
Achievement Level STATE
Position SECOND
Short Description IRATTAI KAMBU NADU KAMBU MADURAI








Name of the Award INTER DOJAS STATE CHAMPIONSHIP
Name of the Student MITHUN RAAJ S P
Class / Section 7A
Achievement Level STATE
Position SECOND
Short Description WON SECOND PLACE IN JAPAN SHOTOKAN KARATE CHAMPIONSHIP 2019 AT HAPP TRICHY








Name of the Award KARATE ASSOCIATION OF INDIA
Name of the Student MITHUN RAAJ S P
Class / Section 7A
Achievement Level STATE
Position SECOND
Short Description WON SECOND PLACE IN KARATE ASSOCIATION OF INDIA








Name of the Award STATE LEVEL SPORTS FEST 2020
Name of the Student PRITHIVI M
Class / Section 1M
Achievement Level STATE
Position SECOND
Short Description HE WON SECOND PLACE IN THE STATE LEVEL SPORTS FEST 2020 AT KAMALA SUBRAMANIAN SPORTS ACADEMY- THANJAVUR IN THE BOYS KATA








Name of the Award CLUSTER VI
Name of the Student ANNIE SMILIN A S
Class / Section 11E
Achievement Level STATE
Position SECOND
Short Description HELD AT COIMBATORE NAVABHARATH NATIONAL SCHOOL. CBSE CLUSTER VI ATHLETIC MEET AT THE EVENT OF 400 M








Name of the Award CLUSTER VI
Name of the Student PRASANNA RAJ A
Class / Section 12C
Achievement Level STATE
Position SECOND
Short Description JAVELIN THROW FOR U -19 BOYS , OVER 220 ATHLETES PARTICIPATED. SECURED SILVER MEDAL WITH PERSONAL BEST OF 46.75 M.








Name of the Award SIRAGUGAL- SRM-TRP(SCIENCE EXPO)
Name of the Student SHRIDHARSHINI J
Class / Section 9A
Achievement Level STATE
Position SECOND
Short Description WON SECOND PLACE IN (SCIENCE EXPO)CONDUCTED BY SIRAGUGAL- SRM-TRP








Name of the Award KARATE TOURNAMENT AWARD
Name of the Student KAVIN P
Class / Section KGIIB
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description I WON THIRD PRICE ON INDIVIDUAL KARATE EVENT 5 YEARS CATEGORY








Name of the Award TAMILNADU OPEN STATE ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP
Name of the Student ANYA A
Class / Section 2E
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description IT WAS ORGANISED BY PERAMBALUR DISTRICT ROLLER SKATING ASSOCIATION AGE GROUP 6 - 8 REPRESENTING TRICY








Name of the Award TAMILNADU BUDOKAN KARATE ASSOCIATION STATE LEVEL TOURNAMENT - 2019
Name of the Student ANURAG
Class / Section 2F
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description GOT THIRD PLACE IN TAMILNADU BUDOKAN KARATE ASSOCIATION STATE LEVEL TOURNAMENT - 2019 AT ANNA STADIUM








Name of the Award CARNATIC MUSIC COMPETITION
Name of the Student SHATANANA M D
Class / Section 2F
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description GOT THIRD PLACE IN CARNATIC MUSIC COMPETITION SUB JUNIOR MIRUDANGAM AT RASIKA RANJANA SABHA








Name of the Award TAMILNADU STATE KARATE CHAMPIONSHIP 2019
Name of the Student SHRI KESAV D
Class / Section 2G
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description GOT THIRD PLACE IN TAMILNADU STATE KARATE CHAMPIONSHIP 2019








Name of the Award TAMILNADU STUDENTS GAMES ASSOCIATION
Name of the Student VENPAA V P
Class / Section 2I
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description STATE LEVEL SKATING CHAMPIONSHIP 2019. WON QUAD MERIT IV AND III








Name of the Award SILAMBAM CHAMPIONSHIP 2019
Name of the Student ARSHAAN A
Class / Section 1O
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description HE SECURE THE FOURTH PLACE IN STATE LEVEL SILAMBAM CHAMPIONSHIP








Name of the Award TSSA - TAMILNADU STATE SILLAMBAM CHAMPIONSHIP
Name of the Student SRIRAM K
Class / Section 6E
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description








Name of the Award BUDOKAN KARATE 2019
Name of the Student YUVAN SHAKTHI BALA K E
Class / Section 7A
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description WON BRONZE MEDAL IN TAMILNADU BUDOKAN KARATE 2019








Name of the Award KARATE GOJU KAI CHAMPIONSHIP
Name of the Student VENKAT RAM A
Class / Section 8E
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description SECURED III PRICE IN INDIVIDUAL KATHA IN STATE LEVEL KARATE COMPETITION.CONDUCTED BY GOJU KAI STATE KARATE SHRI CHAITANYA TECHNO SCHOOL,NOLAMBUR,CHENNAI








Name of the Award STATE LEVEL SPORTS FEST 2020
Name of the Student KAVI CHARAN S
Class / Section 1M
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description HE WON III PLACE IN THE STATE LEVEL SPORTS FEST 2020 AT KAMALA SUBRAMANIAM SPORTS ACADEMY IN THE BOYS KATA








Name of the Award CLUSTER VI
Name of the Student ROSHAN A
Class / Section 11A
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description STATE LEVEL BRONZE MEDAL IN 4 X 400 M RELAY








Name of the Award CLUSTER VI
Name of the Student RAJ KUMAR S
Class / Section 11B
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description STATE LEVEL BRONZE MEDAL IN 4 X 400 M RELAY








Name of the Award CLUSTER VI
Name of the Student ANNIE SMILIN A S
Class / Section 11E
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description HELD AT COIMBATORE NAVABARATH NATIONAL SCHOOL (CBSE CLUSTER VI ATHLETIC MEET) AT THE EVENT OF 200 M








Name of the Award CLUSTER VI
Name of the Student NIVEDHAA E
Class / Section 11E
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description WON 1500 M THIRD POSITION HELD BY RELIANCE FOUNDATION SCHOOL ATHLETICS 2019-2020 HELD IN COIMBATORE








Name of the Award CLUSTER VI
Name of the Student ALLWIN RICHARD J
Class / Section 12B
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description STATE LEVEL BRONZE MEDAL IN 4 X 400 M RELAY






Name of the Award CLUSTER VI
Name of the Student SAJITH M
Class / Section 12C
Achievement Level STATE
Position THIRD
Short Description STATE LEVEL BRONZE MEDAL IN 4 X 400 M RELAY